המעגל נסגר

שני לוק ה"יד שנרצחה בטבח ב-7 באוקטובר והובלה לעזה בטנדר מלא במחבלים, חולצה ביום שישי האחרון והובאה למנוחות | מאות תושבים ואזרחים ליוו אותה בדרכה האחרונה. אביה של שני, ניסים אמר בהלווייתה: "סליחה שלא הבנו את גודל הסיכון. כשלתי בהגנה עליך"
רימון

אל בית העלמין בשריגים הגיעו מאות תושבים ואזרחים ללוות את שני לוק הי"ד בדרכה האחרונה. לוק שנרצחה ב-7 באוקטובר והובלה לעזה על טנדר מלא במחבלים, חולצה רק ביום שישי האחרון אחרי 7 חודשים בהם ככל הנראה הוחבאה במנהרה. יחד איתה חזרו עוד שניים נוספים – עמית בוסקילה ויצחק גלרנטר. יום לאחר מכן גופה נוספת אותרה, והיא של החטוף רון בנימין. הי"ד.

שני לוק, בת 22 במותה, גדלה בשריגים ובצעירותה עברה עם משפחתה לפורטלנד, אורגון. בהמשך היא חזרה לישראל והייתה אומנית קעקועים ומשפיה ברשת. ב-7 באוקטובר היא נסעה לפסטיבל ליד רעים וברחה יחד עם בוסקילה וגלרנטר לצומת מפלסים, שם נרצחו בידי מחבלי חמאס. במשך מספר שעות הופץ סרטון בו תועדה גופתה נגררת לרצועת עזה על טנדר שוב ושוב בכל הרשתות החברתיות ובטלוויזיה.

בן הרוש

הלוויתה של שני לוק הי"ד בשריגים. מאות הגיעו

אימה ריקי ספדה לה:

"שלושה שבועות חשבנו שהיא בחיים ושהיא תחזור. כמו משפחות החטופים, כל לילה חשבנו עליה עד שהודיעו לנו שהיא מתה שם. לא האמנתי שיצליחו להחזיר את הגופה. הייתה הקלה כשאמרו לנו שמצאו אותה. זה היה כמו מתנה גדולה בתוך המצב הקשה"

בהלווייתה אמרה אימה, ריקי על הקבר: "לפני יותר משישה חודשים ישבנו שבעה ועכשיו באנו לסגור מעגל ולהיפרד מגופתה שחזרה אלינו. שלושה שבועות חשבנו שהיא בחיים ושהיא תחזור. כמו משפחות החטופים, כל לילה חשבנו עליה עד שהודיעו לנו שהיא מתה שם. לא האמנתי שיצליחו להחזיר את הגופה. הייתה הקלה כשאמרו לנו שמצאו אותה. זה היה כמו מתנה גדולה בתוך המצב הקשה. אנו מודים לחיילים שהוציאו אותה משם. אמרנו שאנחנו לא רוצים שאף חייל יסכן את חייו עבור זה. שני לא נתנה לאף אחד להגיד לה מה ללבוש ומה לעשות. היא חיה את החיים בצורה אינטנסיבית ועם כל הלב שלה".

אביה ניסים לוק ספד לה: "מסע הבלהות הזה של כולנו התחיל ב-7 באוקטובר ולמעשה עדיין לא הסתיים. בהמשך הבנו שגם את לא היית רוצה ששום שערה תיפול מראשו של חייל בשביל לחלץ את גופתך. תודה לחיילים שסיכנו את עצמם. שני, אני רוצה לבקש ממך סליחה שלא הבנו את גודל הסיכון, שנרדמנו בשמירה. ידענו שאת הולכת למסיבה, ידענו איפה היא והרגעת אותנו שיש שם שמירה ומשטרה. לא ידענו את גודל הסיכון שגדל וצמח כפסע מאיתנו. כשלתי בלהגן עלייך.

"כל ההגנות כשלו – הביטחוניות וגם המדיניות. דמם של הנופלים אינו הפקר וצועק מהאדמה", המשיך לוק. "ההנצחה הראויה לך ולכל הנטבחים היא תקומה. תקומה מלאה ושלמה, בלי פחד או התנצלות. מגיע לנו לחיות במדינה המובטחת לנו בביטחון ואושר. זה יהיה הזיכרון. ההנהגה שלנו חוזרת על טעויות העבר מבלי ללמוד. אם נמשיך לעשות את אותן טעויות – אנו עלולים לאבד את מדינתנו. שני, במותך הפכת לסמל בכל עיתוני העולם, ברשתות הטלוויזיה וברשתות החברתיות. ואת כמלאך מול רוע צרוף".

הובאה למנוחות, אחרי 7 חודשים 

אביה ניסים ספד לה:

"אני רוצה לבקש ממך סליחה שלא הבנו את גודל הסיכון, שנרדמנו בשמירה. ידענו שאת הולכת למסיבה, ידענו איפה היא והרגעת אותנו שיש שם שמירה ומשטרה. לא ידענו את גודל הסיכון שגדל וצמח כפסע מאיתנו. כשלתי בלהגן עלייך"

משפחתה המורחבת של לוק ישבה סביב ארונה ועליו דגל ישראל ופרח קטן. סבתה הצביעה על הארון ואמרה. "היא פה", ופרצה בבכי. לאורך ההלוויה כולה היא כמעט ולא הסיטה את עיניה מהארון.

"בנר שמיני של חנוכה כתבתי פתק והנחתי מתחת לחנוכייה עם משאלה שאת תהיי פה היום", סיפרה בת דודתה. "מאז הסתכלתי על הפתק הזה כל יום. בפתק היה כתוב: 'מתפללת אליך השם, שתביא את גופתה של שני אלינו'. הבוקר הוצאתי את הפתק. אני מבטיחה שאקח אותך איתי לכל נוף שאראה ולכל ריקוד שארקוד".

חברותיה של שני, שאהבו אותה נורא ספדו לה: "אנחנו רוצות להגיד לך תודה. אחת-אחת אספת אותנו, חיברת בינינו. אנחנו מרגישות אותך. הצוואה שלך היא חופש, אהבת אדם ואמנות. לא תהיה עוד אחת כמוך, שני. בנית לנו שבט מיוחד, בית".

בסיום ההלוויה אחיה של שני, עמית, שר שיר שכתבה שתיאר כמעט במדויק את מה שקרה: "נגמר היום, בא לי הביתה, אך אין לי חרב ומגן ולא בא לי מלחמות. אז אטייל פה ושם איתם ואיתם, אך לבסוף אחזור הביתה. כשכבר חושך לאן אלך, כשאין עוד מקום שאוכל לקרוא לו בית. כשכבר חושך לאן אלך, אך לבסוף אחזור הביתה".

ראש העיר בית שמש, שמואל גרינברג נכח בהלוויה ואמר, "הלב של כל תושבי בית שמש עם משפחת לוק היקרה ואביה ניסים, בן העיר בית שמש, עם היוודע הבשורה על מציאת גופתה של שני לוק ז״ל, נכדתו של עמרם לוק ז״ל, ראש המועצה של בית שמש בעבר. שני נרצחה באכזריות בלתי נתפסת על ידי מחבלי חמאס וגופתה אותרה יחד עם גופות חטופים נוספים על ידי חיילי צה״ל האמיצים שפועלים יומם וליל כדי להשיב את כל החטופים – אלה שבחיים ואלה שלצערנו אינם בחיים.  אני משתתף בצער המשפחה ושולח תנחומים מעומק הלב בשם כל תושבי בית שמש. השם יקום דמה"

המטוס שהוביל את הגופות לארץ | צילום: דובר צה"ל

חברותיה של שני:

"אנחנו רוצות להגיד לך תודה. אחת-אחת אספת אותנו, חיברת בינינו. אנחנו מרגישות אותך. הצוואה שלך היא חופש, אהבת אדם ואמנות. לא תהיה עוד אחת כמוך, שני. בנית לנו שבט מיוחד, בית"

גופתה נותרה שלמה

7 חודשים שני לוק ה"יד הוחבאה בעזה על ידי מחבלי החמאס. 7 חודשים שהם 230 יום. אביה, ניסים שזיהה את גופתה אמר, "היה זיהוי ודאי לגופה שלה, ויותר מזה – דבר שהפתיע אותי: היא הייתה שם 230 יום, שבעה חודשים, חשבתי שיהיו קצת עצמות וכולי. ראיתי תמונות, הגופה שלימה. חוץ מהפציעה שהייתה לה כבר מהתחלה בראש. הידיים, הראש, הצבע, כאילו היא חיה. ממש הופתעתי כי לא חשבתי שאחרי שבעה חודשים אראה דבר כזה. היה לי קשה. אבל זה שימח אותי כי אומרים שאנשים קדושים הגוף שלהם נשאר לאורך זמן".

הגיעו לנחם מכל קצוות הארץ. בהלוויתה של לוק הי"ד

ניסים על מראה גופתה:

"היה זיהוי ודאי לגופה שלה, ויותר מזה – דבר שהפתיע אותי: היא הייתה שם 230 יום, שבעה חודשים, חשבתי שיהיו קצת עצמות וכולי. ראיתי תמונות, הגופה שלימה. חוץ מהפציעה שהייתה לה כבר מהתחלה בראש. הידיים, הראש, הצבע, כאילו היא חיה. ממש הופתעתי כי לא חשבתי שאחרי שבעה חודשים אראה דבר כזה"

זה לא הזמן להפגנות

אחרי שגופתה של שני לוק הי"ד חזרה, אביה ניסים לוק, תקף את ההפגנות המתקיימות בתקופה האחרונה וביקש, "זה לא הזמן להפגנות", אמר בריאיון לערוץ 14. "כשהכל יגמר, כשהמלחמה תיגמר, כשננצח – תצאו אחר כך להפגנות. אבל עכשיו זה שיסוי אח באחיו, זה לא הזמן. זה דלק לאויבים שלנו".

הוא הוסיף וקרא: "אני מבקש גם מאנשי הליכוד ומאנשי הימין, לא לצאת להפגנות. פשוט עוד אחד ועוד אחד ועוד אחד והמדינה תקרוס. לדבריו, "התוניסאי יצא ושרף את עצמו באביב הערבי והלכה תוניס. המצרי שיצא ורק שרף את עצמו – הלכה מצרים ועד היום הם סובלים". עוד הוסיף: "מה אתם רוצים, שזה יקרה לנו? אני מבקש, לא לצאת להפגנות, לא ימין ולא שמאל ולא כרגע. זה הדלק לאויבים שלנו".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

new1
new1
new1

עוד כתבות שאולי יעניינו אותך:

יש משתלה חדשה במחסיה

טקס להשקת המשתלה השיקומית "דרך הגן" התקיים השבוע במושב מחסיה

ניחום ממלכתי

נשיא המדינה, יצחק בוז'י הרצוג הגיע השבוע לניחום אבלים בבית משפחת צימבליסט, היושבת שבעה על בנה אליהו משה הי"ד שנפל במלחמה. לכלוכית מאוד התרגשה מהמעמ

תפילה למען החטופים

רחל סיסו המדהימה, תושבת העיר נסעה השבוע במיוחד לכותל על מנת להתפלל לחזרתם ולבריאותם של החטופים

מעמד נשיאותי

ראשת העירייה לשעבר, ד"ר עליזה בלוך ומחברת הספר "גשרים של אור" נפגשה לאחרונה עם נשיא המדינה ורעייתו

הגיע זמנה

אחרי שלוש וחצי שנים, שרי דרור ראש מינהל חינוך, נוער וקהילה הודיעה על התפטרותה. מה יהיו צעדיה הבאים? "כשלב ביניים החליטה לסייע במערכות חינוך בדרום ובעוטף" | איך העירייה השפיעה עלייה? "הייתה בית הספר של החיים שלי" | ריאיון בלעדי

טופו ברוטב טריאקי ואננס

מנת טופו עשירה בטעמים ובחלבון שמכינים בקלות על המנגל או על מחבת פסים לא תאמינו כמה היא טעימה, מלאה בסיבים תזונתיים ומתאימה למי שפחות מחבב בשר או חלב

המתכון של אושרת: לחם מנומר

לחם מעניין ואחר שעשוי מבצק חלב (דומה במרקם לבריוש) | מה שונה? שבמקום שמן שמים חמאה ואת מקומם של המים תופס החלב | בין אם טעמתם או לא, אני ממליצה להכין את הלחם בבית, זה טעים הרבה יותר

עצוב: הלוחם אליהו משה צימבליסט נפל במלחמה

סמל אליהו משה צימבליסט ז״ל (21), היה בוגר ישיבת אהבת ישראל, שירת כלוחם בגדוד 601 עוצבת עקבותך הברזל (401) נפל במוצאי שבת בקרב בדרום רצועת עזה | תושבים רבים ליוו אותו בדרכו האחרונה | גרינברג אמר: "הלב נשבר, היגון עצום ובלתי נתפס"

העירייה אישרה: תב"רים על סך 137 מיליון שקל

מועצת בעירייה, בראשות שמואל גרינברג התכנסה בשבוע שעבר לצורך אישור תב"רים | אושרו: בנייה של מאות כיתות למוסדות החינוך, הקמת שלוחת רווחה חדשה, הקמת אולמי ספורט, תכנון הקמת בית החולים, הקמת מעונות יום, הקמת טיפת חלב ועוד

עזיבה נוספת: דודו ג'מו התפטר

ראש מינהל תפעול, דודו ג׳מו, סיכם עם ראש העירייה, שמואל גרינברג ומנכ"ל העירייה אוהד שגב כי יסיים את תפקידו בקרוב | דודו ג׳מו: "אחרי 4 שנים הגיע הזמן להמשיך לאתגר הבא" | העירייה תצא בימים הקרובים במכרז לאיתור האדם המתאים לתפקידו

ציון חשוב: התקיים יום הזיכרון ליהודי אתיופיה

בשבוע שעבר התקיימו אירועי הזיכרון ליהודי אתיופיה | במסגרת האירוע קיימו הדרכות אליהם הגיעו מאות תלמידים ששמעו וטעמו את מסע הגבורה של יוצאי אתיופיה ולאחר מכן, יצאו להר הרצל לקברי הלוחמים של בני העדה

סכנת חיים: תינוק נחנק מסוכריה וניצל

תינוק כבן שנתיים, נחנק יום שבת האחרונה מסוכריה בביתו ברמת בית שמש ג' | הוריו שעלו על המקרה במהירות, הזעיקו צוותי הצלה שהגיעו למקום והצילו את חיו

שיפור בתחבורה: גרינברג נפגש עם חברת "תנופה"

ראש העירייה, שמואל גרינברג קיים מפגש עם הנהלת חברת "תנופה" המפעילה את קווי התחבורה הציבורית הבינעירוניים בעיר | בפגישה עלה: הצורך בגיוס נהגים, שיפור תשתיות, הוספת קווים לשכונות החדשות והגברת האוטובוסים בשעות העומס

יש לו סיכוי: יוחנן מאלי, מועמד לתפקיד מנכ"ל משרד הנגש

מנכ"ל העירייה הקודם, הגיש את מועמדותו לתפקיד מנכ"ל משרד הנגב, הגליל והחוסן הלאומי. השבוע הודיעה נציבות שירות המדינה כי היא בוחנת את מועמדותו

החבר הכי טוב נחטף

מיכאל חי איפרגן (22) מבית שמש, הכיר את אלמוג מאיר ג'אן, שנחטף על ידי ארגון החמאס ב-7 לאוקטובר ושב בשבת האחרונה לישראל | השבוע בריאיון בלעדי לעיתון "שוס הדרך" הוא חושף את הרגע בו קיבל את הבשורה שחברו הטוב חזר מהשבי, "כשזה אומת, רצתי בוכה להורים שלי"

דילוג לתוכן