ניצל בנס

סמ"ר אוריאל אוזן, לוחם מיחידת מתפ"א הוא היחיד ששרד את הקרב בבארי "המפקד שלי נהרג והציל את חיי", סיפר בהתרגשות | בריאיון אמיץ הוא מפרט על התקרית, איך נורה לעברם טיל RPG שהרג את כל הצוות ובנס הוא ניצל, על השיקום, על האשמה שהתחלפה בגבורה ועל הרצון לחזור למרות הכל ולהילחם על המדינה
עידן מערכות

סמ"ר אוריאל אוזן בן 30, במקור מבית שמש, נשוי ואב לגבריאל היה מבין הראשונים שנכנסו לבארי בשני ג'יפים ממוגני ירי, כדי לחלץ מהתופת את התושבים הנצורים. אך בקיבוץ הכינו להם מחבלי חמאס הפתעה – בדמות טילי RPG מתקדמים עם ראשי נפץ כפולים ומקלעים סובייטיים חודרי שריון. בתוך שניות הפכו הג'יפים לכדורי אש גדולים. תשעת יושביהם נהרגו במקום – מלבד אוזן, הנהג שניצל באורח נס.

עם תחילת המערכה, ביום שבת 7 באוקטובר, הוקפצה יחידת מתפ"א של המשטרה ללחימה במחבלים ביישובי העוטף. היחידה עוסקת בשגרה באכיפה בענייני מקרקעין ובמתן מענה לאירועים חריגים, כמו הפרות סדר והפגנות.

עידן מערכות
המקום בו התפוצץ הג'יפ | צילום: דוברות המשטרה

"זיהינו שלושה מחבלים על הכביש שניסו לברוח", משחזר אוזן. "דרסתי אחד מהם, אחד ברח אל מחוץ לקיבוץ ואחד לתוכו. התחלנו לרדוף אחריו, ולפתע חטפנו RPG. הג'יפ התרומם באוויר ונחת. אני זוכר שאלירן אברג'ל הי"ד הסתער על המחבלים, אני מסתכל מהחלונות ורואה 30 מחבלים שנמצאים קרוב אלינו וחלק מהם יורים עלינו כדורים של רובה מסוג קלאצ' ורימונים"

"היה ערפל קרב, תמונת המצב לא הייתה אמיתית", אומר מפקד היחידה, נצ"מ איל ראון. "בסביבות 11:30 הבנו שיש אזרחים שקוראים לעזרה, ושאנחנו צריכים לחלץ אותם. בדיעבד הבנו שמחבלים נכנסו ליישוב בסביבות 7:00 בבוקר ועשו שם פוגרום. לא התאמנו לאירוע בסדר גודל כזה. חשבנו על חמישה-עשרה מחבלים – לא על אלפיים".

גם כשהגיעו לבארי התמונה לא הייתה ברורה. ההחלטה הייתה להיכנס עם שני ג'יפים ממוגני ירי לסריקה. את הכוח הוביל רפ"ק ואדים בליך ז"ל, שישב בג'יפ שבו נהג אוזן. הלוחמים שנותרו חיסלו את רוב המחבלים, עד שנורו.

"זיהינו שלושה מחבלים על הכביש שניסו לברוח", משחזר אוזן. "דרסתי אחד מהם, אחד ברח אל מחוץ לקיבוץ ואחד לתוכו. התחלנו לרדוף אחריו, ולפתע חטפנו RPG. הג'יפ התרומם באוויר ונחת. אני זוכר שאלירן אברג'ל הי"ד הסתער על המחבלים, אני מסתכל מהחלונות ורואה 30 מחבלים שנמצאים קרוב אלינו וחלק מהם יורים עלינו כדורים של רובה מסוג קלאצ' ורימונים על מנת לפתוח את הג'יפ וברגע הזה אנחנו ממשיכים לחסל מחבלים.

אוריאל ובנו גבריאל, בטיפול רפואי בבית החולים

"ואז היה איזה רגע שהקצין שלי, ודים בליך ה"יד חטף צרור בבטן וכדור ביד, ואז הוא סוגר את הדלת ומסתכל עליי. לוקח כמה נשימות בזמן שהג'יפ מתחיל לעלות באש ופשוט פותח את הדלת ומסתער על המחבלים. בשלב הזה אני פותח את הדלת ורץ 20 מטרים כדי להסתתר ובזמן הזה יש עליי ירי. מצאתי מקום מסתור, אני לוקח כמה נשימות ומתחיל להשיב באש לכיוון המחבלים שהיו ליד הג'יפים. לאחר שתי מחסניות הרגשתי שאני מאבד הכרה. הוצאתי את הנייד ושלחתי מיקום ללוחם מהיחידה שהיה מחוץ לקיבוץ. ואז אני זוכר שנפלתי על הגב ושם כבר הייתי ללא הכרה. אחרי כמה דקות התעוררתי, קמתי והתחלתי להתקדם לכיוון היציאה מהקיבוץ. שם חיכה לי ג'יפ חילוץ שהסיע אותי לטיפול רפואי מהחובשים והפרמדיקים של היחידה".

"ואדים הציל את חיי", אמר אוזן. "הוא חטף כדור בזמן החלפה של מחסנית, וגם אחרי שנפגע הוא המשיך לירות דרך חרך בג'יפ ומשך את האש אליו".

בחילופי האש הצליחו לוחמי היחידה לחסל 22 מחבלים.

הלוחמים שנהרגו בקרב בבארי. יהי זכרם ברוך

"ואז היה איזה רגע שהקצין שלי, ודים בליך ה"יד חטף צרור בבטן וכדור ביד, ואז הוא סוגר את הדלת ומסתכל עליי. לוקח כמה נשימות בזמן שהג'יפ מתחיל לעלות באש ופשוט פותח את הדלת ומסתער על המחבלים. בשלב הזה אני פותח את הדלת ורץ 20 מטרים כדי להסתתר"

היום, חודש אחרי התופת. איך אתה?

"אני אומר תודה לאבא שבשמיים שנתן לי את החיים במתנה ותודה לאחים שלי, שנלחמו והגנו בגופם על אזרחי מדינת ישראל. זכיתי לשרת ולהילחם לצידכם ולעולם לא אשכח אתכם גיבורי ישראל.  ודים בליך הי״ד, אוראל שלום אלון הי״ד, מולוגטה גדיף הי״ד, אלירן אברגיל הי״ד, דן גנות הי״ד, בוריס דנילוב הי״ד ודור מנגדי הי״ד – לוחמי יחידת מתפ״א".

הפציעה של אוריאל אוזן

"מצאתי מקום מסתור, אני לוקח כמה נשימות ומתחיל להשיב באש לכיוון המחבלים שהיו ליד הג'יפים. לאחר שתי מחסניות הרגשתי שאני מאבד הכרה. הוצאתי את הנייד ושלחתי מיקום ללוחם מהיחידה שהיה מחוץ לקיבוץ. ואז אני זוכר שנפלתי על הגב ושם כבר הייתי ללא הכרה"

מה אתה יכול לספר עליהם? איך הייתה העבודה המשותפת?

"החברים שלי ליחידה הם לוחמים ואמיצים וכל מה שעניין אותם זה להגן על אזרחי מדינת ישראל, לוחמים שכיף להעביר איתם משמרות גם בשעות הכי קשות וגם אחרי 20 שעות עבודה".

הבנתי שנפצעת, איך אתם היום?

"היום אני בהחלמה ואחרי זה מתחיל שיקום בעזרת ה׳".

האם אתם מרגיש אשמה שניצלת?

"אני לא מרגיש אשמה שאני היחידי שניצל, להיפך נשארתי כדי לספר על הגבורה של החברים שלי שהיו שם והצילו בגופם חיי אזרחים".

האם חזרת לעבודה? האם אתה מתוכנן לחזור לרצועה או לצפון כדי לסייע בלחימה?

"אני מאוד רוצה לחזור ואני אחזור בעזרת ה׳, במיוחד בתקופה הזאת ואמשיך את הדרך של החברים שלי שנלחמו בבארי".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

new1
new1
new1

עוד כתבות שאולי יעניינו אותך:

גיוסה לצו 8

לינוי כהן התותחית, נתפסה בעדשת המצלמה של לכלוכית כשהיא מגויסת בצו 8 ללחימה "חרבות ברזל"

ממשיך בכל הכוח

יגאל חזן, האלוף! לא מפסיק להפתיע אותנו – גם השבוע הוא פינק מעל אלף חיילים שיצאו מעזה

גאווה ענקית

אמיר סחראי, תושב העיר, הבעלים של חברה "תכל'ס שיווק" התגייס למילואים ולוחם מכל הלב בלב עזה

מרגש

רז הרשקו זכתה במדליית ארד בטוקיו והקדישה את הזכייה ליונתן גוטין ז"ל, ג'ודאי עבר וחלל צה"ל שנפל ב-7.10

אלופה!

מרים סלם, תושבת העיר ומעצבת שמלות ארגנה לאחרונה תרומות של מבחר הלבשה תחתונה וציוד ללוחמים

יצא לרקוד, ונחטף

אליה כהן (26) תושב צור הדסה, נחטף מתוך המיגונית הסמוכה לקיבוץ רעים אחרי שבילה בפסטיבל "נובה" יחד עם בת זוגתו, זיו וזוג חברים | אליה נחטף על ידי החמאס, זיו ניצלה וזוג החברים נרצחו | כעת אחרי שחרור חלק מהחטופים, אימו סיגלית מבקשת להתפלל להשבתו ולא לשכוח אותו ואת שאר החטופים

המתכון של השף: מאפה שושני תפוחים

מאפה חגיגי, מרשים וקל להכנה במיוחד לעונת החורף המפתיעה שהגיעה אלינו בחטף | שילוב של תפוחים, דבש וגבינה שיוצר מאפה טעים במיוחד שגם קל מאוד להכין. מתכון שיהפוך לקלאסיקה

המתכון של אושרת: בצל ממולא ברוטב רימונים

הבית שלי מתחלק ל-2: חציו אוהב ממולאים מתקתקים ומכורמלים וחציו השני אוהב ממולאים חמצמצים | תכינו.. תטעמו.. תשפטו ותחליטו # בתיאבון!

חג בטוח: הנחיות בטיחות באש לחג החנוכה

מערך ענף הסברה והדרכת אוכלוסייה של כבאות והצלה לישראל פרסם לאחרונה הנחיות לבטיחות בחג החנוכה | כשהמטרה: לשמור על החיים ועל הרכוש

חורף חם: נפתחה האופציה ליהנות מפעילויות לכלל בתושבים

ממוזיקה ועד לאטרקציות ספורט: רשת המרכזים הקהילתיים מובילה בימים אלו פעילויות מגוונות לכלל תושבי העיר, בכל הגילאים | סגן ומ"מ ראשת העירייה, משה שטרית אמר: "נמשיך למצוא את השילוב העדין בין תקופת המלחמה לבין הצורך הברור באירועים ובפעילויות"

חזרה מהשבי: עמית סוסנה, במקור ממושב צלפון

עמית סוסנה (40) במקור ממושב צלפון נחטפה ב-7 לאוקטובר מביתה בכפר עזה בו היא גרה לבד ושוחררה בשבוע שעבר מהשבי | עמית התחבאה בארון וניסתה להימלט מהמחבלים, אך לבסוף נחטפה | כעת אחרי שחזרה 55 ימים מהשבי, המשפחה אמרה: "הסיוט נגמר"

מסוכן: מכולה, עלתה באש במושב מחסיה

בשעות הצהריים, הגיע דיווח לכבאות והצלה בבית שמש על פריצת שריפה במכולה במושב מחסיה | שלושה צוותי לוחמים יצאו לדרך, כדי להשתלט על מוקד השריפה | לא אותרו נפגעים

מפחיד: תושב העיר יידה אבנים על אוטובוס ופצע את הנהג

תושב העיר, בן 16 בלבד יידה אבנים לעבר אוטובוס בעקבות סכסוך עם הנהג בכביש | הוא גרם לנזק לשמשת האוטובוס שהתנפצה וגרמה לפציעת הנהג, ונעצר על ידי שוטרים | נהג האוטובוס נפצע באורח קל וטופל במקום בידי גורמי רפואה. החשוד יובא להארכת מעצר

טרגדיה: מורה ומנהלת מבתי ספר בעיר נרצחו בפיגוע הירי

מרת חנה איפרגן (67) הי"ד הייתה מנהלת בית ספר בית יעקב "בנות הדסה" בבית שמש | ליביה דיקמן (24), הייתה מורה בבית ספר בית יעקב "דרך אמונה" ברמה ג' והייתה בהיריון מתקדם | השתיים נרצחו בפיגוע בכניסה לירושלים בחמישי האחרון, כשהן מחכות לאוטובוס שיוביל אותן לעבודתן בבית שמש

מטה יהודה: ראש המועצה ביקר את המפונים במלונות

לאחרונה התקיים סיור וביקור בבתי המלון ברחבי המועצה האזורית מטה יהודה בהם שוהים המפונים מהדרום והצפון | הוועדה לפניות הציבור של כנסת ישראל וראש מועצת מטה יהודה, ניב ויזל הגיעו לסיור במטרה ללמוד את הפערים ולהתגבר עליהם

מטה יהודה: התקיים ערב קהילתי בנושא אלימות למפונים מהדרום

המועצה האזורית מטה יהודה, בשיתוף אגף הרווחה, מעמד האישה והממונה על הטרדות מיניות עפרה בטאט, קיימו לאחרונה ערב קהילתי בנושא אלימות כלפי נשים | הערב התקיים במלון יד השמונה ואליו הוזמנו תושבי ותושבות המועצה ומפונים מהדרום המתגוררים במלונות

דילוג לתוכן