שיר לזכרה

היוצרת והזמרת רני גולדברג, תושבת העיר כתבה שיר מצמרר לזכרה של שני לוק הי"ד שנרצחה ב-7 לאוקטובר שנקרא "יהי שלום" | על החיבור לשני: "שתינו גדלנו בבית שמש, אנחנו בערך באותו הגיל והסיפור שלה ריגש אותי" | צילום: יואל קנול
נטלי נקש

המלחמה שפרצה ב-7 באוקטובר טלטלה את רני גולדברג (21) תושבת העיר. באותה התקופה כל מה שהצליח לנחם אותה היה השיר "יהי שלום בחילך" שמובא מספר תהילים בביצועו של "הרבי המרקד". היא הסבירה שהביצוע שלו היה כל כך עמוק ואמיתי, עד כדי כך שהוא גרם לה לבצע אותו כמה וכמה פעמים בהופעות שלה. "חשבתי לעצמי שהמילים האלו יכולות לגעת בכל אחד ובמקום הכי אישי ומדויק. הרגשתי שהלחן והמילים מתחברים לי, שהם מחזקים אותי והופכים אותי ליותר שלווה ובשלום.

שני לוק הי"ד

"בסינגל 'יהי שלום' המשודרג תמצאו מילים מתהילים, מילים מקוריות שכתבה לוטם ורקר והקלטה של אביה של שני לוק הי"ד שאמר: "שאלתי אותה פעם, באמת שנית רוקדת שם מה את מרגישה? אז היא אמרה לי, אבא כשאנחנו רוקדים אנחנו ממש מתפללים"

חזן

"כך הבנתי שאם אני יכולה להתחזק מהשיר בימים המורכבים האלו, אז אני רוצה גם לחזק אחרים", אמרה בהתרגשות. בימים אלו גולדברג משחררת גרסה חדשה לשיר "יהי שלום" אותו היא מקדישה לזכרה של שני לוק הי"ד שנרצחה בטבח ב-7 לאוקטובר.

מדובר בסינגל השני שלה לקראת אלבום הבכורה. הסינגל הראשון שלה הצליח בגדול ושילב פיוטים של "הללויה" ו"לכה דודי" של לאונרד כהן. וכפי שהשיר הקודם הושמע ברדיו ובערוצי התקשורת הגדולים בארץ, גם הפעם יש אמונה שזה יקרה. מי שהיה אחראי על העיבוד וההפקה המוזיקלית היה נמרוד לב. הוא גם ליווה אותה בסינגל הראשון.

בסינגל "יהי שלום" המשודרג תמצאו מילים מתהילים, מילים מקוריות שכתבה לוטם ורקר והקלטה של אביה של שני לוק הי"ד שאמר: "שאלתי אותה פעם, באמת שנית רוקדת שם מה את מרגישה? אז היא אמרה לי, אבא כשאנחנו רוקדים אנחנו ממש מתפללים". בנוסף, באחד הבתים היא שרה ומייחלת לחזרת החטופים: "ישובו בנייך לגבולך".

רני גולדברג. התחברה לסיפור של שני משמיעה ראשונה

התגובה של ניסים לשיר:

"הוא כתב לי: 'שיר יפה ומיוחד, קול מדהים… אני בטוח שקול כזה יכול להגיע אחרי תפילות ומזמורים של אבותינו לאורך השנים בהיכל השם'".

מה הרגשת ששמעת את ההקלטה של ניסים, אביה של שני?

"כששמעתי את מה שהוא אמר בריאיון, נזכרתי שסיפור חסידי של רועה קטן שלא ידע להתפלל וניגן בחליל ביום הכיפורים. הפעולה שלו הייתה נקייה וטהורה מהלב. וברגע ששמעתי את ניסים, דמיינתי איך שני הי"ד מתפללת באמצעות הריקוד שלה והיה בזה משהו יפה כל כך. זה ממש ריגש אותי".

נסים האזין לשיר? מה הוא אמר?

"הוא כתב לי: 'שיר יפה ומיוחד, קול מדהים… אני בטוח שקול כזה יכול להגיע אחרי תפילות ומזמורים של אבותינו לאורך השנים בהיכל השם'".

שני גולדברג כאמור נולדה בבית שמש, למשפחה מקומית בחינוך דתי לאומי. היא מספרת שמאז שהיא הייתה ילדה, הופיעה ושרה מול הוריה בסלון, "ביקשתי מההורים שלי להיות בכוכב נולד, בבית הספר למוזיקה ואחרי שבגרתי והגעתי לגיל 10, הגעתי ללהקת הנוער של בית שמש 'בין השמשות' ולאחר מכן, כשהייתי בת 15, השתתפתי בתכנית נוער של לימודי תנועה ומשחק בבית צבי".

רני. בשירותה הצבאי בלהקה

על השירות בלהקה:

"בהמשך התגייסתי לצה"ל לשירות בלהקה צבאית, להקת חיל החינוך, וגם זו לא הייתה החלטה פשוטה: לא הכרתי אף בת דתייה ששירתה במקום כזה והרגשתי שאני פורצת דרך בנושא. השירות עצמו היה כיף וזו הייתה חוויה, אבל היו המון אתגרים כי זו לא עוד מערכת צבאית"

איך קיבלו את השילוב בין המוזיקה והתנועה בעולם הדתי ממנו הגעת?

"עבור ההורים שלי זה היה מורכב, אני לא יודעת מה הייתי עושה במקומם. אבל הם תמכו בי, שמרו עליי לאורך הדרך ונתנו לי לבחור את הדרך שלי. אחרי הופעות אמא הייתה אומרת לי 'בואי לשטוף כלים' והורידה אותי לקרקע. ההורים ידעו שיש לי את הגבולות שלי".

מי שדאג להיות שם בשבילה ותמך בקריירה המוזיקלית שלה הוא אורי, אז החבר שלה והיום בעלה. "הוא היה השכן שלי", היא צוחקת. "בהמשך התגייסתי לצה"ל לשירות בלהקה צבאית, להקת חיל החינוך, וגם זו לא הייתה החלטה פשוטה: לא הכרתי אף בת דתייה ששירתה במקום כזה והרגשתי שאני פורצת דרך בנושא. השירות עצמו היה כיף וזו הייתה חוויה, אבל היו המון אתגרים כי זו לא עוד מערכת צבאית, זו חברה שונה מאוד וקשה לבת דתייה להיות שם".

היית מציעה לנערות אחרות לשרת בלהקה צבאית?

"בהחלט, אבל צריך הכנה. לכן לפני הצבא למדתי במדרשת לינדנבאום, ובסוף השירות חזרתי לשם לשנה נוספת. ההמלצה שלי לבנות היא להגיע לכל מקום שבו הן יכולות לתרום ולהיות הכי טובות בו".

מה היית אומרת לנערות שרוצות להיות זמרות, ומפחדות?

"שאני גם בתחילת דרכי ויכולה להגיד רק מהנקודה בה אני נמצאת. ניסיתי כמה שיותר לצבור ניסיון, ללמוד ממי שאני יכולה, ובעיקר להבין שזה תחום שצריך להשקיע בו הרבה ולא בהכרח לראות תוצאות מיידיות . בסוף אם זה תחום שיש לך תשוקה אליו זה יעזור לך למצוא אמירה ייחודית ועם השקעה זה לגמרי יעבוד".

ניסים אביה של שני הי"ד אמר, "שני אמרה לי 'אבא כשאנחנו רוקדים אנחנו ממש מתפללים'

על מופע לנשים בלבד:

"כן. אני הופעתי בעבר גם בפני גברים, וגם אופיע בעתיד", היא מבהירה, "אבל אני יודעת שיש ביקוש גדול לזמרות שמופיעות בפני נשים. כשאני התחלתי לשיר הייתה יובל דיין, ובהמשך גם נרקיס, אבל זה חסר בשוק"

מה עזר לך להתמיד במסע?

"האמת שבתחילת המסע שלי ממש פחדתי. אני חושבת שצריך כל הזמן לדייק את עצמך, להיות נאמן לעצמך ולהבין שגם אם זה לא ילך לפחות עשיתי טוב לכמה אנשים על הלב".

הוצאת מופע שירים מיוחד לנשים נכון?

"כן. אני הופעתי בעבר גם בפני גברים, וגם אופיע בעתיד", היא מבהירה, "אבל אני יודעת שיש ביקוש גדול לזמרות שמופיעות בפני נשים. כשאני התחלתי לשיר הייתה יובל דיין, ובהמשך גם נרקיס, אבל זה חסר בשוק".

ומה בסוף לגבי הריאליטי? רצית בית הספר למוזיקה וכוכב נולד. את עוד רוצה?

"במהלך השירות הצבאי הציעו לי לבוא לתוכנית. עשיתי אודישן ראשון והם התלהבו ואמרו: בואו נעקוף ונעבור ישר לאודישן המצולם. הייתה לי התלבטות, והרגשתי שאני לא מוכנה ושאין לי אמירה. בצוות השופטים ישב דורון מדלי. דיברתי איתו ואמרתי שאני לא רוצה להפוך לגימיק של 'דתייה וזמרת'. הוא ענה לי בכנות: 'אנחנו מייצרים מוזיקה אבל גם בידור, ויכול להיות שתהפכי לגימיק'. אבל אני רק רוצה לשיר ולהיות אחראית ליצירה שלי, לכן החלטתי שאני לא רוצה להסתכן ולכן לא אופיע שם. אבל אני לא פוסלת אם יהיו הצעות בעתיד".

הריאיון עם היוצרת והזמרת רני גולדברג פורסם לראשונה בווינט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

new1
new1
new1

עוד כתבות שאולי יעניינו אותך:

תערוכה סוף הדרך

השבוע נערכה תערוכת האומנות של בוגרות בית הספר "סטארט" בו הוצגו יצירות אומנות עם המציאות הישראלית הכאובה בצל המלחמה

פותחים את הקיץ

אקים בית שמש פתחו את הקיץ למשפחות המיוחדות עם המופע של שלומי וסתם ומגוון דוכנים

הביאו חיים

מתנדבות מאיחוד הצלה סייעו לאישה בזמן לידה ברמת בית שמש ד' והצליחו בתושייתן להביא חיים לעולם

הנצחה מרגשת

אלידור חדד, גיסו של רותם לוי – לוחם ביהלום שנהרג בקרבות בעזה – החליט להנציח אותו ואת הלוחמים עם תמונות שצילם בעזה

ביקור ממלכתי

יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ הגיע לעיר לביקור בבית משפחתו של רס"ל יוסף מלאכי גדליה הי"ד, מלווה בראש העירייה שמואל גרינברג.

שת"פ עם האיראנים

אלימלך שטרן, תושב העיר בן 21 מואשם שקיים מערכת יחסים עסקית עם סוכן איראני וביצע משימות בהנחייתו בתמורה לתשלום בקריפטו | שטרן פעל יחד עם עוד שני חשודים ולפי כתב האישום, היה עליו להעביר חבילות עם ראש חיה או בובה כרותים לצד סכין ובכך לאיים על אזרחים ישראלים

חשד: בן 20 נתפס עם חומרים החשודים כסם

בפעילות בלשי המשטרה בעיר בית שמש, בוצע חיפוש בביתו של תושב העיר | במהלך פעילותם, בין היתר אותר במחסן השייך לחשוד, חומר חשוד כסם במשקל רב והחשוד נעצר

חשד: חרדים ריססו כיתובי נאצה על גרינברג

חרדים קיצוניים החליטו לרסס ברחבי העיר כיתובי נאצה המאיימים על ראש העירייה, שמואל גרינברג | "סופך יהיה כמוחמד דף" כתבו | הסיבה לפעולות החריגות: פקחי העירייה פינו קרוואן לא חוקי שהשתלט על שטח ציבורי

המתכון של השף הלבן: סיגר במילוי דגים

תשכחו מהסיגרים שאתם מכירים: רון יוחננוב עם מתכון לסיגרים במילוי דגים, פלפלים ועשבי תיבול שמגישים לצד מטבל יוגורט-טחינה מיוחד

המתכון של אושרת: גומות בקלאווה פיסטוק

אני קוראת לעוגיות האלו גומות בקלאווה ומקווה שתבינו למה בהמשך | הבקלאווה המרשימה אומנם נראית מורכבת להכנה, אך אם תעקבו אחרי ההוראות, תגלו קינוח קל, מרשים ושקוצר מחמאות בכל ארוחה חגיגית

העירייה: נערכת לזירה הצפונית

עובדי אגף הביטחון בעירייה השתתפו השבוע ביום עיון מקצועי על רקע מלחמת "חרבות ברזל" והיערכות לזירה הצפונית לאור האיומים | צחי אלימלך, מנהל אגף הביטחון אמר: "ההיערכות שלנו לאיומים מהזירה הצפונית מצריכה תכנון מדויק ושיתוף פעולה מלא בין כל המחלקות והארגונים

העירייה: נותנת מלא לצרכי הקהילה האתיופית

ראש העירייה נפגש לאחרונה עם חברי הכנסת צגה מלקו, אושר שקלים מהליכוד וראשי הקהילה האתיופית בעיר | הפגישה על הרצון לתת מענה לקהילה במגוון נושאים. כמו: מבני ציבור, בתי כנסת, רווחה ועוד

פותחים שנה: העירייה נערכת לקראת ה-1 לספטמבר

בכירי העירייה קיימו סיור מקיף במוסדות החינוך ובשטחים הציבוריים המיועדים לקראת פתיחת שנת הלימודים | במהלך הסיור הם בחנו את התקדמות בניית המוסדות החדשים ואת עבודות השיפוץ והחידוש של המבנים הקיימים

מתכננים: להרחיב את שלוחת בית החולים הדסה

פרופסור יורם וייס, מנכ"ל הדסה נפגש השבוע עם ראש העירייה שמואל גרינברג | בפגישה הם שוחחו על הרחבת השלוחה בעיר, על הנגשת טיפולים רפואיים, הקמת מרכז לימודי פרא רפואי ועוד

שר החינוך: "בית שמש נמצאת בעיצומה של קפיצת גדילה"

שר החינוך יואב קיש ביקר לאחרונה בעיר ונפגש עם ראש העירייה, גרינברג | במפגש עלה נושא גדילת האוכלוסייה, חוסר בכיתות ובקשת תקציב ייחודי לבית שמש כדי לצמצם את הפערים לקראת פתיחת השנה

דילוג לתוכן