נחשפו הסיכומים בין הליכוד לש"ס

כפי שפרסמנו בשבוע שעבר, סיעת הליכוד וסיעת ש"ס, בראשות משה אבוטבול החליטו לחתום על הסכם שותפות ותמיכה | השבוע בית המשפט הורה לפרסם את ההסכם מכיוון שבתוכו התגלה מידע שהציבור צריך לדעת | מה בדיוק סיכמו שתי הסיעות? ומי הרוויח מזה? | ההסכם, הבנייה לחילונים והחרדים והג'ובים שנמכרו
חשמל

ימים ספורים לפני הבחירות המוניציפליות, סיעת הליכוד בראשות יו"ר שלום אדרי ומשה שטרית הודיעו על חתימת הסכם עם סיעת ש"ס בראשות משה אבוטבול. אך מה שמאוד עניין את הציבור: מה בדיוק נכתב בהסכם? מהמעט שפורסם לתושבים היה בעיקר ההתחייבות של סיעת הליכוד לתמוך באבוטבול ובסיעתו בבחירות לראשות. ובזכות הצהרת תמיכתם הם מעדכנים את בוחרי הליכוד אילו שני פתקים לשים בקלפי.

תושבי העיר המשיכו ועסקו בחתימת ההסכם ובעיקר בהשלכות שלו. כמו: כמה קולות ההסכם יוריד מראשת העירייה הנוכחית לטובת אבוטבול, כאשר המספר ככל הנראה יעמוד בין אלף לאלפיים מצביעים חילונים כשכל השאר יצביעו למועמדת המגזר הכללי – דתי וחילוני עליזה בלוך.

נטלי נקש

סעיפי ההסכם הוסתרו גם מבוחרי הליכוד, זאת למרות שתוכנו מציג הסכמים כמעט חסרי תקדים עבור התושבים החילוניים והדתיים-לאומיים, בעיקר, ככל הנראה בשל האפקט שפרסום פרטי ההסכם עלול להתרחש במגזר החרדי, שם מתחולל מאבק איתנים על כל קול בין מועמד דגל התורה שמוליק גרינברג למועמד ש"ס משה אבוטבול.

הפרשנויות וההשערות הלכו וגברו. אך עתירה שהוגשה לבית המשפט בנושא ההסכם בין השניים אילצה את אבוטבול בסופו של דבר לחשוף לציבור הרחב את כלל סעיפי ההסכם הכוללים בעיקר את התחייבויותיו של המועמד אבוטבול לאנשי סיעת הליכוד.

הרב משה אבוטבול וסיעת הליכוד. ביום חתימת ההסכם

"מינהלת העיר הוותיקה תועבר לידי הליכוד שיהיו המחליטים הבלעדיים על העיר הוותיקה, נווה שמיר והשכונה העתידית ה' 2 שם מיועדות 5000 יח"ד שעתידם יהיה בידי הליכוד וממנו יודרו החרדים. יוקמו בעיר קאנטרי ובריכות שחייה במספר שכונות עליהם יהיה מר משה שטרית הממונה הבלעדי מטעם עיריית בית שמש. בנוסף, תאגיד מי שמש יועבר מידי הרב ארנרייך לידי הליכוד"

ההסכם בין ש"ס לליכוד 

מה סוכם בין שתי הסיעות? לפי ההסכם שפורסם לאחרונה נכתב כך, "מינהלת העיר הוותיקה תועבר לידי הליכוד שיהיו המחליטים הבלעדיים על העיר הוותיקה, נווה שמיר והשכונה העתידית ה' 2 שם מיועדות 5000 יח"ד שעתידם יהיה בידי הליכוד וממנו יודרו החרדים. יוקמו בעיר קאנטרי ובריכות שחייה במספר שכונות עליהם יהיה מר משה שטרית הממונה הבלעדי מטעם עיריית בית שמש. בנוסף, תאגיד מי שמש יועבר מידי הרב ארנרייך לידי הליכוד. לרבות סמכות על קביעת התעריפים, תשתיות ועוד".

על פי ההסכם עליו חתום הרב אבוטבול, "תחום הגיל הרך והאחריות על מרכזי גיל הרך בכל שכונות העיר יועבר מידי הרב ישראל סילברסטין לאחריותם הבלעדית של נציגי הליכוד".

בהסכם חתם הרב אבוטבול כי 50% מכלל תקציבי הפיתוח שתפנה הממשלה לבית שמש, יופנו לעיר הוותיקה ובנוסף 50% מתקציבי משרד הפנים, מפעל הפיס, משרד התרבות. זאת ועוד, תקציבי תרבות ומתנ"סים שיתקבלו מקולות קוראים יועברו במלואם לנציגי הליכוד. כלל תקציבי 360 מהמשרד לביטחון לאומי לנוער מנותק, פעילות חינוכית לילדים מתקשים ונוער מתמודד יועברו לנציגי הליכוד ולאחריותם הבלעדית.

אבוטבול נתן כוחו רב לליכוד בחתימת ההסכם

"בהסכם חתם הרב אבוטבול כי 50% מכלל תקציבי הפיתוח שתפנה הממשלה לבית שמש, יופנו לעיר הוותיקה ובנוסף 50% מתקציבי משרד הפנים, מפעל הפיס, משרד התרבות. זאת ועוד, תקציבי תרבות ומתנ"סים שיתקבלו מקולות קוראים יועברו במלואם לנציגי הליכוד"

משה שטרית מסיעת הליכוד יהיה האחראי הבלעדי על היכל התרבות, האצטדיון העירוני, אמפי עירוני, בית הצעירים, מגרשי הספורט, האולמות העירוניים וכל יתר הפרויקטים שעתידים להיבנות בעיר. האחריות תהיה גם על התקציבים שיתקבלו מהממשלה לטובת פרויקטים אלו. כמו כן, סיעת הליכוד תקבל אחריות מלאה על התיקים הבלתי פורמליים, כולל מחלקות הנוער, מחצית מתיק החינוך כולו ועוד.

בנוסף לכל המאות מיליוני שקלים שציינו, הרב אבוטבול מתחייב לתת לאורך הקדנציה 3 מיליון שקל לעמותות ספורט חילוניות לפי החלטת ועדה בראשות נציג הליכוד. משה שטרית יקבל מהרב אבוטבול תקציבים להקמת מתנ"סים בשכונות החרדיות ויהיה אחראי על הניהול, התקציבים והתוכן. הרב אבוטבול מתחייב כי כלל הפרויקטים העירונים שיוצאים לספקים חיצוניים יינתנו בעדיפות לרשת המתנ"סים בניהולו של נציג הליכוד, כולל אחריות מלאה על כלל מעונות היום בציבור החרדי. תקציבי עתק שמוענקים לעירייה מדי שנה על ידי קק"ל והג'וינט יועברו גם הם לאחריות הבלעדית של הליכוד.

הרב אבוטבול מדגיש בהסכם כי עיריית בית שמש בראשותו לא תקצה שטחים ומבני ציבור לציבור החרדי בשכונות אלו ולתושבים החרדים באותן שכונות יוקצו שטחי תפילה מחוץ לשכונות.

"משה שטרית מסיעת הליכוד יהיה האחראי הבלעדי על היכל התרבות, האצטדיון העירוני, אמפי עירוני, בית הצעירים, מגרשי הספורט, האולמות העירוניים וכל יתר הפרויקטים שעתידים להיבנות בעיר. האחריות תהיה גם על התקציבים שיתקבלו מהממשלה לטובת פרויקטים אלו"

משמעות ההסכם בפועל

הסעיף הראשון עוסק בשאלת עתידה של העיר. שאלה זו מעסיקה את כלל תושבי העיר – הן החרדים והן החילונים. אין זה סוד שבית שמש התחרדה בשנים האחרונות. אולם, עתודות הבנייה בעיר, מלמדות על כוונות אכלוס של עוד עשרות אלפי תושבים.

מי יאוכלס באותם אלפי יחידות דיור? תלוי כמובן בהמון גורמים. הבולטת שבהם – זהות ראש העירייה ופעולותיו בנידון. אבל עוד קודם לעתודות הבנייה, בעיר הוותיקה בבית שמש, קיימות שכונות מעורבות. שכונות אלו אוכלסו ע"י עולים מרוסיה ואתיופיה ומעוד ישראלים שבחרו לגור בעיר המוקפת ביערות ענק ונוף מרהיב.

בשנים האחרונות, עם אכלוסם של שכונות רמת בית שמש, הציבור החרדי החל לנהור לבית שמש. מי שהשיגה ידו – קנה לו בית בשכונות החדשות. ומי שלא השיגה ידו – רכש לו בית בשכונות הוותיקות, וכך נולדו בבית שמש השכונות המתחרדות.

שכונה מתחרדת, מגבירה את הצורך בבתי כנסת חדשים, מקוואות, מעונות יום וגני ילדים, כמו בתי ספר ומתנ"סים למגזר החרדי שבסך הכל חי בשלום עם השכנים הוותיקים מהמגזרים הכללי והדתי.

בהסכם שנחתם בין אבוטבול לנציגי הליכוד, מתחייב המועמד משה אבוטבול – כי באם ייבחר לראשות העיר לקדנציה שלישית בקריירה, הרי שהוא לא יספק מענה נוסף על המבנים והמוסדות הקיימים. קרי – לא יתחרדו יותר שכונות העיר הוותיקה.

גורמים ב'דגל התורה' וב'שלומי אמונים' אמרו ל'כיכר השבת': "אנחנו פשוט מזועזעים. צריך להגיד ביושר גם שניהלנו משא ומתן עם הליכוד, אבל בשום שלב לא העזנו להסכים לכאלו דרישות מופרכות, שהלכה למעשה מוכרות את העיר לציבור החילוני. אנחנו לא נגד החילונים, אבל הדרישות שם הן הזויות ומבישות. בושה שנציגי ציבור חרדים הסכימו לכאלו דרישות – גם אם מדובר בשביל לקבל קצת ג'ובים".

סגן ומ"מ ראש העירייה, משה שטרית ממפלגת הליכוד:

"מעבר לניהול נושא התשתיות והתרבות, הליכוד קיבל לידיו שלטון עצמי בעיר הוותיקה ובנווה שמיר, וניהול כל הנושאים הרלוונטיים לציבור החילוני, המסורתי, הדתי לאומי והחרדי מודרני. כמו כן, קיבלו לידם הליכוד את כל נושא התעסוקה והתעשייה, שבוודאי יקבלו נפח גדול בקדנציה הבאה"

המועמד הרב משה אבוטבול מסיעת ש"ס בתגובה:  "כשאני אכהן בע"ה כראש עירייה, הציבור החרדי בבית שמש יקבל את חלקו באופן מלא. זו תהיה בשורה גדולה אחרי חמש שנים בהן חלק ממי שהתיימרו לייצג את הציבור החרדי הפקירו אותו בעד הקצאות לקהילות מקורבות ונזידי עדשים. ההרמוניה בין האוכלוסיות בעיר בית שמש תפרח אף היא. לכל הציבורים מגיע לחיות בעיר וכולם יקבלו את חלקם באופן ראוי ומבלי שצרכי ציבור אחד יפגעו באחר, וכפי שנהגתי בהיותי ראש עיר כשכלל האוכלוסיות הרגישו כי יש להן מקום ואיש לא הדיר את רעהו.

"אני מבטיח לכולם, הצביון החרדי בעיר יישמר, ולא אצר את צעדיהם של אף קהילה חרדית באף שכונה בעיר. צריך לזכור שבצד השני הציעו לליכוד הכל כולל הכל, העיקר שלא יתמכו בי. מיד לאחר הבחירות אקים קואליציה רחבה יחד עם דגל התורה ושלומי אמונים, כולל תפקידים מכובדים ששמרנו עבורם, ויחד, נדאג לכלל תושבי העיר בצורה הטובה ביותר".

תגובתו של סגן ומ"מ ראש העירייה, משה שטרית ממפלגת הליכוד, "בשבוע שעבר געשה הרשת בעקבות ההסכם הקואליציוני בין הליכוד למשה אבוטבול. ליכודניקים רבים הביעו את אכזבתם מההסכם, למרות הסברים של הליכוד שלבלוך אין סיכוי להיבחר שוב. כעת, לאחר פרסום ההסכם של הליכוד עם אבוטבול בעקבות העתירה של עמותת 'שקופית' מתברר גודל ההישג של הליכוד:

מעבר לניהול נושא התשתיות והתרבות, הליכוד קיבל לידיו שלטון עצמי בעיר הוותיקה ובנווה שמיר, וניהול כל הנושאים הרלוונטיים לציבור החילוני, המסורתי, הדתי לאומי והחרדי מודרני. כמו כן, קיבלו לידם הליכוד את כל נושא התעסוקה והתעשייה, שבוודאי יקבלו נפח גדול בקדנציה הבאה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

new1
new1
new1

עוד כתבות שאולי יעניינו אותך:

פרידה בהמשכים

ראשת העירייה היוצאת, ד"ר עליזה בלוך קיימה אירוע פרידה במועדון החירשים שהקימה במהלך הקדנציה

הצעה מהסרטים

אגם מלכה, ביתה של דפנה ומתי מ"מרכז הגבס" קיבלה הצעת נישואים מבן זוגה חיים גבאי האלוף, שהפתיע אותה

נופש בתאילנד

נאור סעדון המלך, גורם ללכלוכית לקנא כל שנייה כשהיא רואה אותו מבלה ונהנה לו אי שם בחופי תאילנד

מטיילים בטבע

אושרת כהן ואשר רביבו המתוקים, נצפו בעדשת המצלמה של לכלוכית כשהם מבלים כזוג אוהב בטבע

נזכור ולא נשכח

חצי שנה בדיוק עברה מאז פרוץ מלחמת "חרבות ברזל" והטבח הנורא בדרום | חצי שנה בה נאספו ונערמו תמונות ושמות של תושבים שנרצחו, נהרגו ונחטפו. תושבים שהקריבו את גופם ונפשם למען מדינתנו | מערכת "שוס הדרך" לא שוכחת ועומדת דום לזכר התושבים. נזכור אתכם לעד

גוזלן לגרינברג: "חוששים שתתעלם מצרכי התושבים"

יו"ר סיעת בית שמש מאוחדת דודי גוזלן מביע חשש של 43 אחוז מתושבי העיר, "תחושתנו היא שאינך מעוניין לתת דריסת רגל לאלו שלא בחרו בך או סגרו עמך דיל" | גרינברג, ראש העירייה הנכנס הגיב, "ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו מדברים בעד עצמם ומוכיחים כי הצהרתו גרינברג היא תפיסת עולמו"

נשבעו אמונים

מועצת עיריית בית שמש יוצאת לדרך: גרינברג הצהיר ביום רביעי האחרון אמונים ונכנס רשמית לכהונתו כראש עיריית בית שמש | לצידו הצהירו אמונים 25 חברי מועצה, מתוכם 14 חברי מועצה חדשים

המתכון של השף: קציצות טופו ברוטב אדום

מחפשים משהו מקורי לנגב עם הבייגל שהכנתם? | הנה מתכון קל וטעים להתנסות בו עם טופו - סיר קציצות ביתי ברוטב אדום לארוחה משפחתית. ההמלצה שלנו – להגיש עם אורז או פסטה או בייגל

המתכון של אושרת: בייגל רבותי בייגל

מה אתם אוהבים יותר - בייגלה ירושלמי או בייגל אמריקאי? ומה ההבדל בניהם? | פשוט מאוד - בייגלה ירושלמי הוא אוכל רחוב מובהק, בצורתו דומה לצורת אליפסה, מצופה שומשום ומוגש עם זעתר ומהווה נשנוש או ארוחת דרך ולעומתו, הבייגל האמריקאי השמנמן מוגש כארוחה עם סלט ביצים, סלמון וגבינה, ירקות ושאר תוספות | מוכנים להתנסות בהכנת בייגל?

מחזק קשרים: גרינברג נפגש עם יו"ר וועד עובדי העירייה

בשבוע שעבר התקיימה פגישה מקצועית וראשונה בין ראש העירייה הנכנס, שמואל גרינברג לבין יו"ר וועד העובדים בעירייה, ישראל פרץ | גרינברג אמר: "אני מכיר את ישראל ויודע עד כמה המחשבה על העובדים בראש דאגותיו. יחד נפעל לקדם את כל האתגרים העומדים לפתחנו"

גרינברג למשטרה המקומית: "ביטחון התושבים עבורי הוא מעל לכל"

ראש העירייה הנכנס, שמואל גרינברג נפגש לאחרונה עם מפקד תחנת המשטרה | המטרה: לשקף את מרכיבי הביטחון והאתגרים העומדים על הפרק | גרינברג הדגיש כי יש חשיבות בשיתוף הפעולה בשגרה ובחירום עם המשטרה

נערכים לפסח: ראש העירייה נפגש עם מפעילי התחבורה בעיר

גרינברג קיים מפגש היערכות לקראת חג הפסח המתקרב ובא עם מפעילי התחבורה הציבורית בעיר. "תנופה" ו"בית שמש אקספרס" | ראש העירייה הדגיש בפניהם את החשיבות לתגבור קווים בערבי החג ושבתות, וכן במוצ"שים לטובת תושבי העיר

מינוי חדש בעירייה: אוהד שגב מונה לתפקיד המנכ"ל

ראש העירייה שמואל גרינברג הודיע לאחרונה על מינויו של אוהד שגב, לתפקיד מנכ"ל העירייה | שגב בעל ניסיון רב, היה מנכ"ל עיריית עכו, קידם פרויקטים משמעותיים ולאחר מכן הפך למנכ"ל חיפה

איחוד הצלה: הצילו אדם שנעקץ על ידי יתוש

צעיר בן 21 מבית שמש, פיתח תגובה אלרגית לאחר שעקץ אותו יתוש |מתנדבי איחוד הצלה קיבלו קריאה והגיעו למקום. שם הם טיפלו בצעיר בעזרת מזרק אפיפן ולאחר מכן הוא פונה לבית החולים להמשך טיפול רפואי

גניבה ברחוב: קטין גנב מאישה 10 אלף שקל

נער קטין מבית שמש גנב מעטפה על סך 10 אלף שקל, מאישה ששהתה בחנות בעיר ביתר עילית | האישה הגישה תלונה במשטרה, ואיתרה את הנער כשהכסף נתפס בביתו

דילוג לתוכן