טיולים לכולם: פארקים נגישים עבור אנשים עם מוגבלות

קק"ל פרסמה השבוע את מגוון הפארקים אותם הנגישה לא.נשים עם מוגבלויות | "אנחנו רואים בכך ערך עליון ומייחסים חשיבות רבה לבילוי ולחוויות ביערות ובפארקים ברחבי הארץ", אמרו | ריכזנו עבורכם הצעות מומלצות לבילוי וללא תשלום באתרים ומסלולים נגישים
נטלי נקש

גם למשפחות עם עגלת תינוקות וגם לא.אנשים מבוגרים המתניידים עם הליכון: הקיץ בעיצומו ולכל אחד מגיע ליהנות מהטבע השופע, הפורח והנובע. קק"ל פרסמו השבוע את האתרים ומסלולי הטיול הנגישים ואנחנו מנגישים לכם אותם השבוע, צא ותתקררו!

אתרים באזור המרכז

אילנות  – גן בוטני יערני ומרכז מבקרים

נטלי נקש

כל מי שאוהב לסייר רגלית בין העצים, מוזמן להגיע לגן יערני בוטני מיוחד במינו בלב השרון, שבו צומחים זה לצד זה 350 מיני עצים מרחבי העולם, חלקם בעלי מראה אקזוטי מרתק. האתר זכה בפרס נגישות ישראל. בגן ניצב שילוט ובו מידע על העצים, ופועלת בו מערכת מסבירן להתמצאות לטובת מבקרים עם לקויות ראייה, המאפשרת להם לקבל מידע קולי על אודות המקום.

בגן הבוטני קיים מבוך מונגש מעצים המדמה גזע של עץ. במקום מרכז מבקרים נגיש המוקדש כולו לעצים, המשלב את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום, ומציע למבקרים בו חוויה מיוחדת במינה. מרכז המבקרים כולל סרט נגיש עם כתוביות על אודות היער לאנשים עם לקות שמיעה, וכן חידון טריוויה, תחנות אינטראקטיביות על הייעור בישראל, יערות העולם וסודות העץ, וחוויה של סיור אופניים במציאות רבודה, שמונגש גם לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים.

בית אשל

"מצפה בית אשל, שמצוי בשטח פארק נחל באר שבע, הוא אחד משלושה מצפים שהוקמו בקיץ 1943 על ידי קרן קימת לישראל בנגב, והיו תחילתה של ההתיישבות החלוצית בנגב. לקראת הקמת המצפה בוצעו קידוחים לאיתור מים, אך רק בקידוח השישי נמצאו מים מליחים"

באתר ניתן למצוא 2.5 ק"מ של שבילים נגישים ברמה גבוהה בתוך היער, המאפשרים למבקרים הנאה מריאה ירוקה ומרכזית במרכז המדינה והתניידות נוחה בכיסא גלגלים או בעגלת תינוק, חניית נכים נגישה, שולחנות פיקניק נגישים, ספסלים, ברזיות ושירותים נגישים.

איך מגיעים?

יער אילנות משתרע משני צדדיו של כביש חיפה–תל־אביב הישן (כביש 4), בין צומת דרור לצומת השרון (צומת בית ליד).

חורבת תנשמת

חורבת תנשמת נמצאת בפארק יער שוהם. היער משתרע על פני כאלפיים דונם, ממזרח לשוהם, על פני גבעות נמוכות ובהן טרסות עתיקות ועצי בוסתן. ביער חניונים לפיקניק, שבילי טיול ברגל ובאופניים ואתרים ארכיאולוגיים.

אתר חורבת תנשמת, הנגיש למתניידים בכיסאות גלגלים וללקויי ראייה, התגלה בשנת 1986, ותשע שנים מאוחר יותר התגלו בחפירות ארכיאולוגיות באתר שרידי כנסייה מהתקופה הביזנטית (המאה הרביעית לספירה). ליד השרידים נמצאו שלושה קברים חצובים בסלע ובריכת מים חצובה עם גרם מדרגות בפינתה. הביקור באתר כולו ובאזור העתיקות נגיש לכולם. למען כבדי הראייה מוצבת במקום מערכת מסבירן קולי עם פישוט לשוני ומערכת מובנת של step hear, המספקת מידע קולי לאנשים לפי בחירתם. המערכת מכוונת מבקרים עם לקות ראייה ומעניקה להם הסבר על מקום הימצאותם ועל האתר. באתר יש גם חניה מונגשת ושביל הליכה, כיתת לימוד ותצפית על הכניסה.

איך מגיעים?

נוסעים ליער הקהילתי שוהם. מדרך החורש – כביש הגישה לאזור התעשייה חבל מודיעין, נכנסים ליער. נוסעים בדרך היער הראשית כ־1.5 ק"מ ומגיעים לחניית חורבת תנשמת.

אתרים באזור הדרום

אנדרטת חץ שחור

האנדרטה המרשימה, המשקיפה על אזור ג'באליה ועזה, מחזירה אותנו אל מורשת הקרב של הצנחנים ואל ימי פעולות התגמול של שנות החמישים. האנדרטה עשויה מעמודי אבן הנושאים תיאורים של פעולות התגמול של הצנחנים ותרשימי קרבות של החיל. אנדרטה נוספת מנציחה את הנופלים. סמוך לאנדרטה הציבה קק"ל חניון עם שולחנות פיקניק. מעט מדרום לאנדרטה נמצא בית שביתת הנשק – בית בן קומה אחת מכוסה גג רעפים. קק"ל שיפצה את המבנה, ששימש את משלחות ועדת שביתת הנשק הישראלית בצאתן לפגישות עם נציגי מצרים. בשנה שעברה עבר האתר שיפוץ שבמסגרתו הונגש באופן מלא, כולל חניות, גישה לאנדרטה ולבית שביתת הנשק, ספסלים, שולחנות, ברזיות ושירותים נגישים.

איך מגיעים?

מצומת שער הנגב נוסעים לכיוון קיבוץ מפלסים (כביש 232). הכניסה לאנדרטה נמצאת כ־800 מטרים ממערב לכניסה לקיבוץ מפלסים.

בית הכנסת הקדום במעון

איננו יודעים את התאריך המדויק, אבל ברור שלפני כ־1,500 שנה עמדו במקום הזה יהודי העיירה מעון וחנכו את בית הכנסת. לא היה זה יישוב של עם עצמאי, ביזנטיון הנוצרית משלה אז בארץ. ובכל זאת, יהודי מעון, כמו יהודי הארץ כולה, לא ויתרו על עצמאותם הרוחנית. כלי הביטוי החשוב ביותר לעצמאות הרוחנית היה בית הכנסת, שממנו נותרה רצפת הפסיפס המפוארת. בית הכנסת התגלה בשנת 1957, במהלך סלילת כביש הגישה לקיבוץ ניר עוז. עוד התגלו במקום בור מים ומקווה. מחוסר תנאים מתאימים להצגת הפסיפס במקומו הטבעי, הסירו אותו מהאתר ושמרו אותו במחסני רשות העתיקות. קק"ל שיקמה את רצפת בית הכנסת והשיבה אותה למקומה המקורי. הירידה מהחניה אל בית הכנסת הונגשה בעזרת שביל עץ 'צף' אשר עובר בינות עצי בוסתן וצברים. צמוד לבית הכנסת ישנו חניון קטן ומוצל בעצי אשל, ובו ספסלי פיקניק נגישים, ברזייה וחניה נגישה.

יער האילנות

"אתר חורבת תנשמת, הנגיש למתניידים בכיסאות גלגלים וללקויי ראייה, התגלה בשנת 1986, ותשע שנים מאוחר יותר התגלו בחפירות ארכיאולוגיות באתר שרידי כנסייה מהתקופה הביזנטית (המאה הרביעית לספירה). ליד השרידים נמצאו שלושה קברים חצובים בסלע ובריכת מים חצובה עם גרם מדרגות בפינתה"

איך מגיעים?

בית הכנסת העתיק נמצא בצד הכביש מצומת מעון לצומת כיסופים (כביש 2410), בין כבישי הגישה לקיבוצים ניר עוז ונירים. נוסעים מאופקים מערבה בכביש 241. בצומת מעון ממשיכים ישר עוד כארבעה קילומטרים ומגלים את בית הכנסת משמאל.

האתר ההיסטורי בית אשל

כל המבקרים בבית אשל יכולים ליהנות מטיול בין המבנים ההיסטוריים והעתיקות. האתר מישורי ונוח להתניידות גם בכיסאות גלגלים. מלבד מערכת השבילים, עמדות ההסבר והאתר עצמו, קק"ל הנגישה את החניה, שולחנות הפיקניק, השירותים והברזייה. ברחבי האתר מוצעים ספסלי ישיבה נגישים המאפשרים מנוחה לאלו הזקוקים לה.

מצפה בית אשל, שמצוי בשטח פארק נחל באר שבע, הוא אחד משלושה מצפים שהוקמו בקיץ 1943 על ידי קרן קימת לישראל בנגב, והיו תחילתה של ההתיישבות החלוצית בנגב. לקראת הקמת המצפה בוצעו קידוחים לאיתור מים, אך רק בקידוח השישי נמצאו מים מליחים. בנקודה ההיא הוחלט להקים את היישוב, והוא אוכלס על ידי ארגון היוגב, שמייסדיו עלו מאוסטריה ומגרמניה.

המצפה נבנה עם חצר מוקפת חומה, בדומה ליישובים תל חי, כנרת ובן שמן. במאי 1948 התקיף הצבא המצרי את היישוב בתותחים ובמרגמות. המצפה נהרס כליל, ובינואר 1949 פונו תושביו למחנה זמני בכפר ויתקין.

ב־2018 נרתמה המועצה לשימור אתרים לסייע בשחזורה ובשימורה של מערכת הביצורים. בין השאר שוחזרו בתי האבן, מגדל המים והבונקרים, והשילוט כולל טקסטים ותצלומים. כל אלו יוצרים תמונה היסטורית מרגשת של הימים הרחוקים ההם ומביאים את תולדותיו הקצרות והסוערות של היישוב הקטן, שתרם תרומה אדירה לראשית ההיאחזות היהודית בנגב.

איך מגיעים?

בית אשל שוכן בצד רחוב שלושת המצפים בבאר שבע. זוהי דרך כבושה, שנמצאת בין מחלף שרה (מפגש כביש 25 עם כביש 40) וצומת בית אשל (מפגש כביש 25 עם כביש 406). הפנייה למצפה ממעגל התנועה שבכביש מס' 25 (שדרות יגאל אלון), כ־600 מטר ממזרח לצומת בית אשל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

new1
new1
new1

עוד כתבות שאולי יעניינו אותך:

גיוסה לצו 8

לינוי כהן התותחית, נתפסה בעדשת המצלמה של לכלוכית כשהיא מגויסת בצו 8 ללחימה "חרבות ברזל"

ממשיך בכל הכוח

יגאל חזן, האלוף! לא מפסיק להפתיע אותנו – גם השבוע הוא פינק מעל אלף חיילים שיצאו מעזה

גאווה ענקית

אמיר סחראי, תושב העיר, הבעלים של חברה "תכל'ס שיווק" התגייס למילואים ולוחם מכל הלב בלב עזה

מרגש

רז הרשקו זכתה במדליית ארד בטוקיו והקדישה את הזכייה ליונתן גוטין ז"ל, ג'ודאי עבר וחלל צה"ל שנפל ב-7.10

אלופה!

מרים סלם, תושבת העיר ומעצבת שמלות ארגנה לאחרונה תרומות של מבחר הלבשה תחתונה וציוד ללוחמים

יצא לרקוד, ונחטף

אליה כהן (26) תושב צור הדסה, נחטף מתוך המיגונית הסמוכה לקיבוץ רעים אחרי שבילה בפסטיבל "נובה" יחד עם בת זוגתו, זיו וזוג חברים | אליה נחטף על ידי החמאס, זיו ניצלה וזוג החברים נרצחו | כעת אחרי שחרור חלק מהחטופים, אימו סיגלית מבקשת להתפלל להשבתו ולא לשכוח אותו ואת שאר החטופים

המתכון של השף: מאפה שושני תפוחים

מאפה חגיגי, מרשים וקל להכנה במיוחד לעונת החורף המפתיעה שהגיעה אלינו בחטף | שילוב של תפוחים, דבש וגבינה שיוצר מאפה טעים במיוחד שגם קל מאוד להכין. מתכון שיהפוך לקלאסיקה

המתכון של אושרת: בצל ממולא ברוטב רימונים

הבית שלי מתחלק ל-2: חציו אוהב ממולאים מתקתקים ומכורמלים וחציו השני אוהב ממולאים חמצמצים | תכינו.. תטעמו.. תשפטו ותחליטו # בתיאבון!

חג בטוח: הנחיות בטיחות באש לחג החנוכה

מערך ענף הסברה והדרכת אוכלוסייה של כבאות והצלה לישראל פרסם לאחרונה הנחיות לבטיחות בחג החנוכה | כשהמטרה: לשמור על החיים ועל הרכוש

חורף חם: נפתחה האופציה ליהנות מפעילויות לכלל בתושבים

ממוזיקה ועד לאטרקציות ספורט: רשת המרכזים הקהילתיים מובילה בימים אלו פעילויות מגוונות לכלל תושבי העיר, בכל הגילאים | סגן ומ"מ ראשת העירייה, משה שטרית אמר: "נמשיך למצוא את השילוב העדין בין תקופת המלחמה לבין הצורך הברור באירועים ובפעילויות"

חזרה מהשבי: עמית סוסנה, במקור ממושב צלפון

עמית סוסנה (40) במקור ממושב צלפון נחטפה ב-7 לאוקטובר מביתה בכפר עזה בו היא גרה לבד ושוחררה בשבוע שעבר מהשבי | עמית התחבאה בארון וניסתה להימלט מהמחבלים, אך לבסוף נחטפה | כעת אחרי שחזרה 55 ימים מהשבי, המשפחה אמרה: "הסיוט נגמר"

מסוכן: מכולה, עלתה באש במושב מחסיה

בשעות הצהריים, הגיע דיווח לכבאות והצלה בבית שמש על פריצת שריפה במכולה במושב מחסיה | שלושה צוותי לוחמים יצאו לדרך, כדי להשתלט על מוקד השריפה | לא אותרו נפגעים

מפחיד: תושב העיר יידה אבנים על אוטובוס ופצע את הנהג

תושב העיר, בן 16 בלבד יידה אבנים לעבר אוטובוס בעקבות סכסוך עם הנהג בכביש | הוא גרם לנזק לשמשת האוטובוס שהתנפצה וגרמה לפציעת הנהג, ונעצר על ידי שוטרים | נהג האוטובוס נפצע באורח קל וטופל במקום בידי גורמי רפואה. החשוד יובא להארכת מעצר

טרגדיה: מורה ומנהלת מבתי ספר בעיר נרצחו בפיגוע הירי

מרת חנה איפרגן (67) הי"ד הייתה מנהלת בית ספר בית יעקב "בנות הדסה" בבית שמש | ליביה דיקמן (24), הייתה מורה בבית ספר בית יעקב "דרך אמונה" ברמה ג' והייתה בהיריון מתקדם | השתיים נרצחו בפיגוע בכניסה לירושלים בחמישי האחרון, כשהן מחכות לאוטובוס שיוביל אותן לעבודתן בבית שמש

מטה יהודה: ראש המועצה ביקר את המפונים במלונות

לאחרונה התקיים סיור וביקור בבתי המלון ברחבי המועצה האזורית מטה יהודה בהם שוהים המפונים מהדרום והצפון | הוועדה לפניות הציבור של כנסת ישראל וראש מועצת מטה יהודה, ניב ויזל הגיעו לסיור במטרה ללמוד את הפערים ולהתגבר עליהם

מטה יהודה: התקיים ערב קהילתי בנושא אלימות למפונים מהדרום

המועצה האזורית מטה יהודה, בשיתוף אגף הרווחה, מעמד האישה והממונה על הטרדות מיניות עפרה בטאט, קיימו לאחרונה ערב קהילתי בנושא אלימות כלפי נשים | הערב התקיים במלון יד השמונה ואליו הוזמנו תושבי ותושבות המועצה ומפונים מהדרום המתגוררים במלונות

דילוג לתוכן