המינוי המטלטל

ניצב אבשלום פלד ממושב זכריה ימונה בקרוב למפכ"ל המשטרה. כך לפי החלטתו של בן גביר | ברקע – נציבים בדימוס וגם המועצה האזורית מטה יהודה לא שמחים על המינוי | הסיבה: לפני 9 שנים פלד נחקר במח"ש על עבירות בנייה שביצע במושב, ובסיום החקירה הומלץ שלא למנות או לקדם אותו לתפקיד ניצב בשל מעשיו. אך מאז ועד היום הוא מתקדם בתפקידים | חשיפה
חשמל

השר לביטחון לאומי בן גביר, הודיע לאחרונה באופן רשמי כי המועמד שלו לתפקיד המפכ"ל הבא הוא ניצב אבשלום פלד, בן 63 ממושב זכריה. כיום סמפכ"ל המשטרה. המינוי יועלה בקרוב לוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה ולאישור הממשלה.

ניצב פלד, בן 63, נשוי ואב לשלושה ממושב זכריה, החל את דרכו במשטרת ישראל לפני כ-40 שנה כלוחם מג"ב ומפקד מחלקה בימ"מ, לאחר שהשתחרר מצה"ל כמ"פ בחטיבת השריון. פלד שירת בין היתר כמפקד יחידת הגדעונים, מפקד תחנת בית שמש, מפקד מג"ב רמון, מפקד מרחבים חברון ונגב, סגן מפקד משמר הגבול, סגן מפקד מחוז ירושלים ומפקד אגף ההדרכה.

נטלי נקש

מאפריל 2023 משמש פלד כסמפכ"ל. הוא בעל תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ובלימודי האיסלאם מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, ובעל תואר שני במדעי היהדות מהקריה האקדמית אונו. בנוסף הוא בוגר לימודי תכנית קרימינולוגיה מאוניברסיטת וירג'יניה שבארצות הברית.

המינוי המפוקפק. אבשלום פלד | צילום: דוברות הכנסת

"כמו שבתאי (המפכ"ל היוצא), גם פלד – מעולם לא כיהן כמפקד מחוז. בעצם מינויו לסמפכ"ל לפני שנה הוא דילג מעל ראשיהם ניצבים שעשו כמה תפקידים בפיקוד על מחוזות ואגפים משמעותיים, כמו מפקד מחוז תל אביב דאז עמי אשד"

השר בן גביר אמר כי "ניצב אבשלום פלד הוא האיש המתאים להוביל את משטרת ישראל. פלד הוא קצין בעל ניסיון עשיר, מקצועי וחד. ניצב פלד הוא לוחם למען המדינה והוא איש ניהול שיצעיד את המשטרה קדימה. זו ההזדמנות להודות עמוקות למפכ"ל המכהן יעקב שבתאי שהמדינה חבה לו על 40 שנות שירות ולוחמה למען עם ישראל".

הביקורות על המינוי

גורם בכיר במשטרה הביע ביקורת חריפה על המינוי, ואמר כי "אם הוא ייצא לפועל – אפשר להגיד רשמית שבן גביר יסיים את השתלטותו על המשטרה". עוד אמר אותו גורם כי "ההודעה הגיעה בהפתעה. רבים שמעו על המינוי מהתקשורת. השר בן גביר לא עדכן את המועמדים האחרים כפי שנהוג לעשות". נוסף על כך, החלטתו של בן גביר לא הובאה לעיון היועמ"שית כנהוג. לפי הערכות, במידה והמינוי ייצא לפועל, ניצבים במשטרה צפויים לפרוש.

כמו שבתאי (המפכ"ל היוצא), גם פלד – מעולם לא כיהן כמפקד מחוז. בעצם מינויו לסמפכ"ל לפני שנה הוא דילג מעל ראשיהם ניצבים שעשו כמה תפקידים בפיקוד על מחוזות ואגפים משמעותיים, כמו מפקד מחוז תל אביב דאז עמי אשד – שפרש מהמשטרה בעקבות עימות עם שבתאי ובן גביר.

שמו של פלד עלה לכותרות ב-2008 כשהיה מפקד מרחב חברון במשטרה. תנועת "שלום עכשיו" דרשה להשעות אותו לאחר שאמר ל-ynet כי "מניסיוני המצטבר באזור חברון וגוש עציון, פעילות השמאל המיליטנטי עלולה להיות חמורה ומסוכנת".

המשטרה: "הנושא נטחן עד דק"

העבר של פלד:

"החקירה נגד פלד במח"ש נפתחה אז בעקבות האזנת סתר שבוצעה לראש המועצה האזורית מטה יהודה משה דדון, במסגרת חקירת שחיתות נגדו שהובילה להרשעה ולמאסר בן ארבע שנים"

"לפי כמה מקורות שהיו מעורבים בחקירה, האזנת הסתר תיעדה שיחה שקיים דדון עם פלד, אז סגן מפקד מחוז ירושלים, ובה ביקש פלד מדדון לסייע לו להכשיר בדיעבד בנייה בלתי חוקית במושב זכריה ששוכן בשטח המועצה. השניים סיכמו אז, אמרו המקורות, כי יצהירו שהעניין בטיפול מחשש שהמעשה הלא חוקי ייחשף"

פלד שהיה אז קצין בדרגת ניצב-משנה אמר אז: "כשמנתחים את אירועי הפרות הסדר עולה תמונה ברורה שזה לא רק מתנחלים, אלא ישנם גורמים בעלי עניין שמעוניינים להשפיע על דעת הקהל. בתודעה הציבורית צרובים המתנחלים כמחוללי הפרות הסדר, אבל במציאות הדברים אינם מדויקים. רובו של ציבור המתיישבים הוא שקט, ומיעוטו בלבד עוסק בהפרות סדר. גם חלקים גדולים מארגוני השמאל מקיימים מחאה לגיטימית, אך יש ארגונים שמקיימים פעולות בלתי חוקיות בעליל, ואפילו מיליטנטיות. כמשטרה, מטרתנו לפעול לאכיפת חוק שוויונית וללא משוא פנים".

ב"הארץ" פורסם כי ב-2015 נחקר פלד בחשד להפרת אמונים ושימוש לרעה בכוח המשרה. התיק הפלילי נסגר והועבר לטיפול משמעתי, והמפכ"ל דאז רוני אלשיך דחה את המלצת המחלקה לחקירות שוטרים שלא לקדמו לדרגת ניצב. הטיפול הסתיים בהערה משמעתית לפלד, וב-2017 העלה אותו אלשיך בדרגה.

החקירה נגד פלד במח"ש נפתחה אז בעקבות האזנת סתר שבוצעה לראש המועצה האזורית מטה יהודה משה דדון, במסגרת חקירת שחיתות נגדו שהובילה להרשעה ולמאסר בן ארבע שנים. לפי כמה מקורות שהיו מעורבים בחקירה, האזנת הסתר תיעדה שיחה שקיים דדון עם פלד, אז סגן מפקד מחוז ירושלים, ובה ביקש פלד מדדון לסייע לו להכשיר בדיעבד בנייה בלתי חוקית במושב זכריה ששוכן בשטח המועצה. השניים סיכמו אז, אמרו המקורות, כי יצהירו שהעניין בטיפול מחשש שהמעשה הלא חוקי ייחשף.

השר בן גביר. מינה את פלד ללא האישורים הנדרשים | צילום: יח"צ

ניצב בדימוס יוסי סדבון על המינוי:

"מפכ"ל שלא עשה תפקיד מפקד מחוז והוא חמש שנים אחרי גיל פרישה, זה מעיד כי יש בעיה במינוי. עדיף שתהיה ועדה מקצועית שתמליץ לשר על מינוי"

בכנס של המכון למחשבה ישראלית התבטא ניצב בדימוס יוסי סדבון, ראש אגף החקירות ומפקד מחוז תל אביב לשעבר על המינוי. "מפכ"ל שלא עשה תפקיד מפקד מחוז והוא חמש שנים אחרי גיל פרישה, זה מעיד כי יש בעיה במינוי. עדיף שתהיה ועדה מקצועית שתמליץ לשר על מינוי מפכ"ל". קצינים בכירים לשעבר הוסיפו וטענו: "הארגון התדרדר מקצועית בשנים האחרונות ויש חדירה של פוליטיזציה לשורותיו".

מנגד קצינים בכירים במשטרה סבורים כי ניצב פלד בהחלט ראוי. "מהיכרותנו איתו מדובר באדם חכם מאד שיודע לחתוך דברים ולקבל החלטות. אם הוא לא יילחץ מהשר? את זה רק ימים יגידו, אבל הוא עשה תפקידים במשטרה וקולות הביקורת שנשמעים כעת צריכים לעצור כי צריך לתת לו להתמנות על פי ההחלטה ולבחון אותו במעשים. הוא עוד לא מונה בפועל וגם מפנים חיצי ביקורת שזה לא מובן בעליל. איך מנסים לפסול אותו לפני שהוא נכנס לתפקיד. בסוף מפכ"ל יש אחד, והשר הוא הממנה את המפכ"ל כך היה מקדמת דנה. ברור שיש ניצבים שרצו את התפקיד ובהחלט חלק מהם ראויים ביותר עם כריזמה ואיכויות בלתי ניתנות לערעור, אבל זו ההחלטה והם כעת צריכים לקבל את ההחלטות שלהם.

"ההנחה היא שחלקם יפרשו מהארגון כי הם שבעו בתפקידים והבינו כי לא יקבלו את המושכות. זו תחושה לא קלה אבל הם מספיק חזקים ומקצועיים לצאת לדרך חדשה", אומרים גורמים בכירים.

קצינים בכירים הוסיפו בתגובה כי "משמעותו של המינוי הוא שבן גביר מינה את עצמו כמפכ"ל". כמחצית מסגל הפיקוד במשטרה צפוי לפרוש מתפקידו אחרי הודעתו של השר איתמר בן גביר, ובראשם מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן – כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. ניצב תורג'מן מתכוון לסיים את כהונתו בחודשים הקרובים ולפרוש מהמשטרה. רוב הקצינים הבכירים ימתינו לאישור סופי של המינוי לפני שיפרשו.

קצינים בכירים: "יש בעיה גדולה במינוי"

קצינים בכירים במשטרה על המינוי:

 "מהיכרותנו איתו מדובר באדם חכם מאד שיודע לחתוך דברים ולקבל החלטות. אם הוא לא יילחץ מהשר? את זה רק ימים יגידו, אבל הוא עשה תפקידים במשטרה וקולות הביקורת שנשמעים כעת צריכים לעצור כי צריך לתת לו להתמנות על פי ההחלטה ולבחון אותו במעשים"

המועצה: "התיק נגדו נלקח מהמועצה"

מועצת מטה יהודה התייחסה לחשד שנחקר לפני 9 שנים לפיו המפכ"ל המיועד, ניצב אבשלום פלד, ביצע עבירת בנייה בביתו באחד מיישובי המועצה. בהודעתם נכתב: "מאז פרשת ראש המועצה לשעבר משה דדון בשנת 2015, תיק החקירה של הועדה המקומית כנגד עבירות הבנייה של משפחת פלד נלקח על ידי גורמי המשטרה – ומעולם לא הוחזר לוועדה המקומית במטה יהודה". ככל הנראה מדובר באנשי המחלקה לחקירות שוטרים שלקחו את התיק, במסגרת החקירה שניהלו נגד פלד.

כאמור בשנת 2015 נוהלה במח"ש חקירה בחשד כי פלד ביקש מראש מועצת מטה יהודה דאז להכשיר עבירות בנייה שביצע בביתו. התיק במח"ש נסגר בהמלצה לא למנות את פלד, שהיה אז ניצב משנה, לתפקיד ניצב, אך המפכ"ל דאז אלשיך בחר להעלותו בדרגה בכל זאת.

המועצה: "התיק נלקח מהוועדה ולא הוחזר"

מועצת מטה יהודה:

"מאז פרשת ראש המועצה לשעבר משה דדון בשנת 2015, תיק החקירה של הועדה המקומית כנגד עבירות הבנייה של משפחת פלד נלקח על ידי גורמי המשטרה – ומעולם לא הוחזר לוועדה המקומית"

המועצה ציינה שוב כי פלד מועמד למפכ"לות למרות שלא כיהן כמפקד מחוז אלא כסמפכ"ל וכראש אגף הדרכה. המפכ"ל המיועד אבשלום פלד אמר למקורביו לאחר הודעת השר בן גביר: "אני חש נרגש מעצם הבחירה ובו זמנית מבין את גודל האחריות".

ממשטרת ישראל נמסר: "מדובר באירועים שנבחנו ונטחנו עד דק עוד טרם קודם הקצין לדרגת ניצב לפני 8 שנים, מאז ועד היום כיהן ניצב פלד כראש אגף ההדרכה וסגן המפקח הכללי. מדובר בקצין משטרה עתיר זכויות שמילא שורה ארוכה של תפקידי פיקוד בהצלחה רבה למען ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

new1
new1
new1

עוד כתבות שאולי יעניינו אותך:

חוגג 7 אביבים

איתן המתוק, בנה של אושרת כהן המוכרת לנו מהמתכון השבועי בעיתון, חגג השבוע את יום הולדתו ה-7!

חוגגת כחול לבן

שירן אבוטבול החליטה לפנק את ביתה המתוקה שבתמונה, עם צמות בצבעי כחול לבן לרגל יום העצמאות

מפזזת סטייל

אוריה אסולין, תושבת העיר שאי אפשר היה להוריד ממנה את העיניים, העלתה תמונה השבוע לרשת החברתית והיממה את לכלוכית

יום הולדת שמח

רויטל שמואלי המהממת, חגגה לאחרונה את יום הולדתה בפטריקס שבמודיעין עם הזמר אור בן עטר

מדורת ל"ג בעומר הגדולה

המשטרה אישרה את ההדלקה המדורה הגדולה בעולם שתתקיים ברמה ד' בעיר, אותה ינחה הרב אלימלך בידרמן | כ-30 אלף איש יוכלו להשתתף ולחגוג את החג

המעגל נסגר

שני לוק ה"יד שנרצחה בטבח ב-7 באוקטובר והובלה לעזה בטנדר מלא במחבלים, חולצה ביום שישי האחרון והובאה למנוחות | מאות תושבים ואזרחים ליוו אותה בדרכה האחרונה. אביה של שני, ניסים אמר בהלווייתה: "סליחה שלא הבנו את גודל הסיכון. כשלתי בהגנה עליך"

המתכון של השף הלבן: עוגת רוגעלך מלוחה

זוכרים את הטרנד של עוגות הרוגעלך? קבלו את החידוש של רון יוחננוב: עוגה שמורכבת מהמון רוגעלכים מלוחים במילוי עשבי תיבול וגבינות מעולות. מתכון בול לאירוח

המתכון של אושרת: עין הגמל

השבוע אני משתפת אתכם במתכון לעוגייה שהיא עונג צרוף לחיך, ואם תקפידו על המתכון והטיפים שכתבתי לכם כאן – מובטחת לכם עוגייה שהיא עילוי

עשו את זה: עירוני בית שמש ניצחה ועלתה לליגה ב'

נתנו את הכל: שחקני קבוצת הכדורגל עירוני בית שמש ניצחו את הפועל גדרה 4-1 במשחק מותח ועלו לליגה ב' | גדרה נשרה לליגה ג', ספורטינג תל אביב ירדה גם היא | גרינברג, ראש העירייה אמר בהתרגשות: "אתם ההוכחה שהשקעה מובילה להישגים"

נווה שמיר ה'2: הוגש מכרז לבעלי עסקים עם צביון חרדי

חבר מועצת העיר ויו"ר ועדת ביקורת, דוד גוזלן נחשף למכרז לאחרונה ושלח מכתב למבקר המדינה עם בקשה לבטל את המרכז | בטענה: "המרכז עומד בניגוד לכל הגיון וחוק ולמעשה מייצר אפליה קשה ופוגע בציבור חילוני ודתי לאומי"

הלם: זכיין הגיש תביעה בסך 9 מיליון שקל נגד העירייה

חברת פינוי האשפה "טיירו נעים בע"מ" הגישה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה של כ-9 מיליון שקל נגד עיריית בית שמש | הסיבה: מחלוקת עם קבלן העירייה הובילה לקיזוז כספים מהחברה, כשהקיזוז אינו חוקי

אתם מצולמים: הורחב מערך המצלמות בעיר

ראש העירייה הודיע ביום ראשון האחרון על הרחבת מערך המצלמות בעיר והחל יחד עם צוותי מנהל התפעול, בהתקנת מצלמות אבטחה מתקדמות במקומות אסטרטגיים ברמה ד' | הוא הסביר כי, "מדובר בפרויקט רחב היקף שמטרתו להפוך את העיר לבטוחה יותר"

אישום: פרצו לאתר בנייה וגרמו לנזק בשווי מאות אלפי שקלים

כתב אישום הוגש לאחרונה נגד שני אחים שפרצו לאתר בנייה בעיר, בו ביצעו עבודות חשמל, גרמו לנזק וגנבו ציוד בשווי של כ-140 אלף שקל | השניים נעצרו וכאמור הוגש נגדם אישום בגין מעשיהם

כבוד וגאווה: סמ"ל צבי הירש סוקניק נבחר למצטיין נשיא

למרות כל מה שעבר בחייו, זכה לקבל הצטיינות: סמ"ל צבי הירש, מנהל רשת ומפקד מחלקת מחשוב בפקמ"ז, התחנך בבית שמש ועבר מסלול חיים מורכב. הוא הצליח למרות הכל לסיים את הלימודים ולאחרונה זכה לקבל מצטיין נשיא

צור הדסה: 900 תלמידים יתפללו לשחרור החטופים

יוזמה עוצמתית תתקיים ביום שישי הקרוב (מחר), 24.5 בצור הדסה – כאשר שרשרת אנושים של 900 תלמידים תתאחד ותתפלל לשחרור החטופים | צעד מרגש בעקבות החטוף אליה כהן, תושב היישוב שעדיין נמצא בעזה

דילוג לתוכן